Ako si vybrať stepper?

Stepper vyberajte vždy podľa toho, akým spôsobom na ňom chcete šliapať. Záleží na tom, či ho potrebujete využívať na zlepšenie kondície a spaľovania tukov, alebo či ho beriete ako občasnú súčasť tréningu.

Spevnite si stehná, lýtka aj brušné svalstvo.

Typy stepperov

Stojanový stepper

Stojanový stepper sa hodí pre pravidelné a intenzívne šliapanie. Využijete ho najmä vtedy, ak si potrebujete zlepšiť kondičku, pár kíl zhodiť alebo si posilniť svaly. Na väčšine stojanových stepperov si môžete nastaviť intenzitu záťaže, teda vhodný odpor. Vydrží vám dlhé roky, aj keď na ňom budete šliapať dlhšie ako tridsať minút denne.

Mini stepper

Mini steppery sú v posledných rokoch čím ďalej obľúbenejšie, ale nemôžete od nich očakávať žiadne zázraky. Rozhodne nie sú prispôsobené na každodenný tréning. Nemôžete si na nich ani nastaviť záťaž. Hodia sa predovšetkým pre krátky tréning. Na druhej strane sú veľmi malé, a preto aj ľahko skladovateľné. Mini stepper je ľahký, teda ho môžete bez problémov prenášať z miesta na miesto. Počítajte však s tým, že vám príliš dlho nevydržia. Mini steppery delíme na:

  • Klasické - umožňujú iba pohyb hore a dole; konštantný odpor nastavujú hydraulické tlmiče
  • Bočné - vďaka twist pohybu do strany posilňujete boky a brušné svaly
  • S excentrickým pohybom - na vyrovnávanie sa využíva otočná excentrická koncová nožička

Niektoré mini steppery disponujú rukoväťou alebo lankami (expandérmi), slúžiacimi na precvičenie paží.

Lacné steppery umožňujú iba klasický krok smerom hore a dole. Tie lepšie ponúkajú aj pohyb do strán a možnosť nastaviť si záťaž, vďaka tomu rýchlejšie spaľujete kalórie, trénujete svaly a precvičujete celé telo.

Nosnosť a hmotnosť

Nosnosť

Pri výbere steppera je nutné zohľadniť aj výšku a váhu toho, kto bude stepper využívať. Čím je rám masívnejší, tým by mal viac vydržať. V praxi však často platí, že výrobcovia nosnosť u neznačkových stepperov nadhodnocujú, preto informácie overujte a porovnávajte.

Hmotnosť

Dôležitá je aj hmotnosť samotného steppera, ak hodláte s ním často manipulovať. Pochopiteľne však býva oveľa kvalitnejší stepper s vyššou hmotnosťou, pretože je stabilnejší. Nehrozí vám tak zranenie pri nečakanom páde alebo naklonení steppera.

Regulácia záťaže

Regulácia záťaže prebieha u stepperov troma možnými spôsobmi, avšak len v tom prípade, že zariadenie reguláciu záťaže umožňuje.

Posuvom tlmičov

Regulácia záťaže posuvom tlmičov sa vykonáva po páke šľapky. Má však obmedzený rozsah záťaže a navyše je nastavovanie relatívne zdĺhavé.

Otočením tlmiča

Steppery ponúkajúce reguláciu záťaže otočením tlmiča patria k tým najobľúbenejším. Stepper má otočnú koncovku so stupnicou. Záťaž preto meníte iba otáčaním regulátora. Čím kvalitnejší stepper je, tým dlhšie vám tlmič vydrží.

Magnetická brzda

Steppery s magnetickou brzdou sú relatívne drahé. Odpor je vytváraný cez permanentný magnet. Brzda vám vydrží dlhé roky, ale niekedy môže byť hlučnejšia, a to predovšetkým pri cenovo nižších modeloch.

Mini stepper nezaberie príliš miesta a je ľahký.

Požadované vlastnosti

Čo pri stepperi oceníte najviac? Určite si pri jeho nákupe nezabudnite zistiť, čo všetko umožňuje. Tými najžiadanejšími funkciami sú:

  • Meranie tepovej frekvencie - je kľúčovou vlastnosťou pre efektívne cvičenie; steppery sú často vybavené ušným či dotykovým snímačom, ktorý nesie označenie hand-pulse
  • Transportné kolieska - umožňujú vyrovnávať nerovnosti podlahy; lacnejšie steppery majú otočnú excentrickú koncovku nožičky, tie drahšie mávajú regulátor na každej koncovke steppera
  • Displej - na obrazovke pred sebou môžete sledovať čas, rýchlosť, vzdialenosť, spálené kalórie alebo napríklad tepovú frekvenciu

Budujete svalovú hmotu a myslíte to s cvičením vážne? Potom do svojho jedálnička zaraďte vhodné doplnky stravy vo forme spaľovačov tukov, prípadne tiež proteíny či sacharidy a gainery.

Efektívne cvičenie

Než sa na cvičenie na stepperi vrhnete, je dobré si nastaviť obe chodidlá tak, aby boli plne podoprené a zafixované. Stojte vzpriamene a pažami pri cvičení pohybujte tak, ako by ste behali. V prípade stojanových stepperov si zintenzívnite cvičenie tým, že sa nedržíte postranných madiel. V žiadnom prípade nepredkláňajte trup a nevysádzajte pozadie, tým znižujete účinnosť cvičenia. Taktiež si dajte pozor na kolená, nikdy ich nezamykajte a nevytáčajte dovnútra.

Rozcvička

Na začiatku a na konci každého tréningu by ste mali venovať aspoň päť minút rozcvičke. Začnite preto na stepperi cvičiť veľmi nízkym tempom a po dvoch minútach si záťaž pridávajte. Tak budete telo zahrievať pomaly a nehrozí vám žiadne natiahnutie svalu alebo priškripnutie nervu.

Správna tepová frekvencia

Ak potrebujete pár kilogramov ubrať, je ideálne cvičiť trikrát až päťkrát v týždni. Tepová frekvencia by sa mala pohybovať medzi 55–70 % vašej maximálnej tepovej frekvencie. Tú spočítate tak, že od svojho veku odpočítate číslo 220 (muži) či 226 (ženy).

Príslušenstvo

Čo ďalšie by ste si mali zaobstarať, ak beriete cvičenie na stepperi skutočne vážne?

  • Stimulátor svalov - je doplnkom tréningového plánu; vďaka nemu si môžete stimulovať svaly pomocou elektrického impulzu
  • Hrudný pás - pomáha vám presnejšie merať tepovú frekvenciu
  • Posilňovacie popruhy - zintenzívňujú cvičenia a umožňujú precvičiť všetky svalové skupiny
  • Záťažová podložka - pokiaľ si s ňou vypodložíte ťažšie cvičebné stroje, ochránite tým svoju podlahu pred poškodením a zároveň stlmíte hluk a vibrácie

Najčastejšie otázky

Môžem vďaka stepperu schudnúť?

Iste, ak si vyberiete stojanový stepper a ak budete na ňom cvičiť pravidelne a v požadovanej tepovej frekvencii, potom sa za pár týždňov môžete tešiť na výsledky.

Ako dlho mi vydrží mini stepper?

Záleží na tom, ako intenzívny tréning zvolíte a koľko vážite. Obvykle ale bohužiaľ platí, že ak vážite okolo sedemdesiatich kilogramov a cvičíte na stepperi aspoň trikrát týždenne, je len otázkou niekoľkých týždňov, kým vám nejaká súčiastka vypovie službu.

Ako sa o stepper starať?

Po každom cvičení stepper utrite mäkkou navlhčenou handričkou. Počas cvičenia na ňom môžu priľnúť kvapôčky potu. Zároveň naň môžete aplikovať špeciálny prípravok na údržbu cvičebných strojov. Raz za dva alebo tri mesiace nezabudnite skontrolovať stav skrutiek.